Micro:bit Nedir?

BBC’nin desteği ile geliştirilmiş bir mikrokontrol kartıdır. İngiltere’de tüm 7. sınıf öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Bu kart; Microsoft, Freescale, ARM, Samsung, Nordic Semiconductor gibi dev firmaların desteği ile üretilmektedir ve özellikle yeni başlayanlar hedeflenmiştir.

micro:bit, satış fiyatına göre karşılaştırıldığında sunduğu özellikler bakımından oldukça zengindir. Çocukların STEAM eğitimleri için de güzel bir karttır. Bu kart ile mikrokontrol dünyasına çok kolay bir şekilde adım atabilirsiniz.

5 kolay Adımda Micro:bit!

Micro:bit kartının nasıl kullanılacağını keşfediniz: 5 kolay adımda micro:bit!

Mac, PC, Chromebook gibi masaüstü ve Raspberry Pi dahil Linux platformlar ile hem de mobil uygulamalar kullanarak micro:bit programlayabilirsiniz.

1. Adım : Windows PC  bağlayınız

Mikro USB kablosunu kullanarak micro: bit kartınızı bilgisayarınıza bağlayınız. Bilgisayarınızda ‘MICROBIT‘ adlı bir sürücü olarak görülecektir. Normal bir USB disk olmadığına dikkat ediniz!

2. Adım : Windows PC ile proglamlayınız

Micro: bit kartınızı kod blokları kullanan MakeCode Editor ile veya metinsel bir dil olan Python ile programlayabilirsiniz.

MakeCode Editor

​MakeCode Editor sürükle ve bırak bloklarını kullanır ve kodlar Blocks veya JavaScript dilinde yazılabilir. Micro:bit kartınızda, yanıp sönen bir kalbin göründüğü aşağıdaki örneği kodlamayı deneyiniz.

3. Adım : Kod dosyasını bilgisayara indirmek

Editör üzerindeki Download-indir butonuna tıklayınız. Programınızın, micro:bit kartının okuyup anlayabileceği ‘hex‘ uzantılı dosya biçimi oluşur. Bu dosyayı Downloads-karşıdan yüklemeler klasörüne indiriniz. Normal bir dosyayı USB sürücüsüne gönderir gibi micro:bit sürücüsüne kopyalayınız.

​Yada indirilen hex dosyasına fare ile sağ tıklayıp “Gönder-> microbit” seçeneğini kullanabilirsiniz.

4. Adım : Oynatın

Micro: bit kısa bir süre bekler ve kodunuz yüklenirken micro:bit arka tarafındaki sarı LED yanıp söner. İşlem tamamlandığında kod otomatik olarak çalışacaktır.

​Hangi harika şeyleri üreteceksiniz? Mikro: bit’iniz butonlara, ışığa, harekete ve sıcaklığa tepki verebilir. ‘Radyo‘ özelliğini kullanarak kablosuz olarak diğer micro:bit kartlara mesaj gönderebilir.

5. Adım : Uzmanlaşın

Bu sayfa, micro: bit ile nasıl kodlamaya başlayacağınızı gösterir, micro: bit birçok farklı platformda birçok farklı dilde programlanabilir. Farklı dilleri görmek için Let’s Code sayfasına gidiniz veya denemek isteyebileceğiniz fikir, proje ve çalışmalar için fikirler sayfasına bakınız.

Micro:bit kodlama: Bir telefondan veya tabletten kodlayabilirsiniz

Mobil bir cihaz mı kullanıyorsunuz? Bluetooth kullanarak mikro: bit kartınızı bir telefondan veya tabletten kodlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve başlamak için buraya dokununuz !

Bilenin Notu: Robotik kodlama eğitimine başlama, geliştirme yada mükemmelleştirme adına iyi bir yoldasınız. Micro:bit ile neler yapabileceğinizi görecek ve kendinizi keşfedeceksiniz.

​​Robotik kodlama adına size ısrarla micro:bit öneriyoruz. Hem pratik ve ucuz, hem geliştirilebilir hem de birçok farklı özelliğe sahip. Başlamak için acele etmelisiniz.

Ürün Almak İçin Mağazamızı Ziyaret Edebilirsiniz